Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Regionalne Muzeum M³odej Polski "Rydlówka"

W. Tetmajera 28
31-352 Kraków
woj. ma?opolskie
tel: (012) 637-07-50


e-mail: muzeum@rydlowka.com
www: www.rydlowka.com


Informacje o instytucji

Muzeum mie¶ci siê w zabytkowym dworku zbudowanym w 1894 roku przez malarza W³odzimierza Tetmajera, który cztery lata wcze¶niej o¿eni³ siê z Ann± Miko³ajczykówn±, córk± bronowickiego ch³opa.
21 listopada 1900 roku w domu Tetmajerów odby³a siê zabawa weselna po ¶lubie poety i dramaturga Lucjana Rydla z siostr± Anny Tetmajerowej – Jadwig± Miko³ajczykówn±. Jednym z obecnych na niej go¶ci by³ przyjaciel pana m³odego, ¶wiadek na jego ¶lubie – Stanis³aw Wyspiañski. Nie bra³ on jednak udzia³u w zabawie – oparty o odrzwia pomiêdzy dwiema izbami – s³ucha³ i obserwowa³. Tak narodzi³a siê koncepcja Wesela, które pod piórem pisarza wykroczy³o poza swe anegdotyczne ramy, urastaj±c do rangi jednego z najwiêkszych polskich dramatów.
W roku 1908 Rydel odkupi³ dom od Tetmajera i po jego przebudowie zamieszka³ w nim wraz z rodzin± cztery lata pó¼niej. Od 1969 roku w Rydlówce dzia³a Muzeum M³odej Polski.
Ekspozycja muzeum obejmuje cztery izby – ¶wietlicê, izbê taneczn±, izbê-scenê oraz alkierz. W ¶wietlicy – dawnej pracowni i bibliotece Lucjana Rydla – mo¿na obecnie ogl±daæ wystawê malarstwa M³odej Polski po¶wiêconego tematyce bronowickiej. W izbie tanecznej, gdzie podczas wesela do tañca przygrywa³a wiejska kapela, a o pó³nocy odbywa³y siê oczepiny, zgromadzone s± portrety i pami±tki zwi±zane z rodzin± Rydla. Ekspozycjê uzupe³niaj± za¶ autentyczne stroje bronowickie oraz ubranie krakowskie Jadwigi Rydlowej i kaftan jej brata – Jana Miko³ajczyka. Izba-scena (dawny pokój W³odzimierza Tetmajera) stanowi dok³adne odzwierciedlenie dekoracji teatralnej premiery Wesela, w alkierzu za¶ znajduj± siê m.in. fotografie uczestników owej zabawy – pierwowzorów postaci dramatu Wyspiañskiego, piêknie zachowana krakowska skrzynia wyprawna Jadwigi Rydlowej oraz pierwodruki utworów Lucjana Rydla.

***
Co roku w listopadzie, na pami±tkê owej s³ynnej zabawy weselnej, organizowane jest w Rydlówce uroczyste „Osadzanie Chocho³a”. Przy muzyce kapeli wiejskiej stawia siê chocho³a – otula s³om± krzak ró¿y, a dzieci w strojach krakowskich tañcz± doko³a niego, trzymaj±c siê za rêce. Dalszy ci±g uroczysto¶ci odbywa siê ju¿ w muzealnych izbach, gdzie po czê¶ci artystycznej (koncertach, wyk³adach) go¶cie racz± siê tradycyjnym ju¿ poczêstunkiem – gor±c± kaw± i herbat± oraz bronowickimi ko³aczami.

***
Rydlówka – po³o¿ona w piêknym, rozleg³ym ogrodzie – jest równie¿ przyjazna dzieciom. Wiosn± i latem najm³odsi mog± bawiæ siê w ogrodzie, za¶ jesieni± zbieraæ rosn±ce w nim maliny. Warto jednak pamiêtaæ, ¿e oferta Muzeum M³odej Polski skierowana jest nie tylko dla m³odzie¿y i doros³ych, znaj±cych Wesele Stanis³awa Wyspiañskiego. Prezentowana w nim ekspozycja etnograficzna i historyczna jest równie¿ niezwykle atrakcyjna dla dzieci, które mog± m.in. odczytywaæ przesz³o stuletnie napisy na belkach stropowych domu, zobaczyæ jak wygl±da³y i z czego siê sk³ada³y autentyczne od¶wiêtne stroje ch³opów bronowickich czy poznaæ sekrety krakowskich skrzyñ wyprawnych. Na najm³odszych czekaj± za¶ atrakcje w postaci konkursów i zabaw plastycznych organizowanych przez pracowników muzeum.

***

"Rydlówka wci±¿ ¯yWa"

Na wiosnê 2013 roku mieszcz±ce siê w Rydlówce Muzeum M³odej Polski otwar³o swoje podwoje dla m³odych twórców. W marcu ruszy³y w nim prowadzone przez krakowsk± ¯yW± Pracowniê warsztaty artystyczne dla dzieci. Wspólna inicjatywa Muzuem M³odej Polski i ¯yWej Pracowni ma na celu rozwijanie kreatywno¶ci i zdolno¶ci twórczych dzieci w oparciu o sta³± ekspozycjê Rydlówki z dziedziny etnografii, historii i sztuki. W programie warsztatów znajd± siê m.in. zajêcia po¶wiêcone malowanym skrzyniom posagowym, ludowym strojom i krakowskim wycinankom.


Zajêcia

Brak